НОВИНИ

    Визволення с.Журавне в Другій Світовій війні.



    З 9-18 березня 1944 року відбувалися бойові дії за звільнення сіл Порицького старостинського округу: Томашполя, Порика, Журавного, Олександрівки та Курилівки.
    4 березня 1944р. розпочалась Проскурівсько-Чернівецька операція військ 1-го Українського фронту, яка й принесла радість визволення в усі села Уланівського і Хмільницького районів. 1-й Український фронт отримав завдання розгромити 1-у і 4-у танкові армії ворога і вийти до Карпат.
    Під кінець 8 березня 606-й стрілецький полк 317-ї стрілецької дивізії під командуванням майора М. С. Мисько підійшли до північних околиць Уланова. Вночі командир дивізії полковник Н. Т. Жердієнко наказав командиру 571-го стрілецького полку підполковнику Н. А. Карташкову ударом з південного сходу допомогти 606-му стрілецькому полку оволодіти цим населеним пунктом. Щоб уникнути повного оточення ворожі війська змушені були відступити.
    9 березня звільнено Зозулинці, Рибчинці, Хутори Кривошиїнські, Чернятинці, Пустовіти, Білий Рукав, Кривошиї, Колибабенці, Томашпіль, Кушелівку, Дубрівку, Янопіль, Куманівці, Філіопіль, Сербанівку, лівобережну частину Сандрак.
    10 березня 1944 року радянські війська ввійшли в Порик (Клітище, Соломірка) та Журавне з північної сторони які звільнили без бою. Нацисти залишили лівий берег Південного Бугу і зайняли підготовлені оборонні позиції на правому березі річки, які проходили від Курилівки до Олександрівки по панівних висотах. Звідси німцям все було видно як на долоні – вони прострілювали місцевість за Порик та Журавне до 10 кілометрів. «Забіжжя», частина села Курилівки − була спалена нацистами щоб покращити видимість берегів річки Південний Буг.
    11 березня бійці 129-ї дивізії форсували Південний Буг поблизу с. Соломірки. Де на полях і в лісі між селами Курилівка та Олександрівка протягом 7 днів відбувались жорстокі бої. З захопленого плацдарму між селами розпочалося звільнення сіл Курилівки та Олександрівки.
    В с. Олександрівка. 11 березня о 4 годині ранку воїни 1, 2 і 3 батальйонів 606-го полку увійшли в село, але вже в 13.00 німці контратакою повернули втрачені позиції. В ніч на 14 березня радянські війська звільнили половину села. Повністю вибити ворога вдалося лише 18 березня.
    11 березня у бою за с. Журавне загинув Касян Андрій Пилипович. За зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і виявлену при цьому відвагу і мужність командиру кулеметної роти 330-го гвардійського стрілецького Червонопрапорного полку 129-ї гвардійської дивізії капітану Касяну А. П. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
    Звільняючи село Порик від окупантів загинуло 310 осіб, село Курилівку −121 воїн, Томашпіль – 18 воїнів. У жорстоких боях, які точилися 10-18 березня 1944 року за визволення Журавного, Олександрівки та Уладівки загинуло до тисячі радянських воїнів.
    Визволення українських земель від німецько-нацистських загарбників досягнуте народами 61-ї країни і всього світового співтовариства. Для українців, які були позбавлені повноцінної держави та пережили, як більшість європейських народів, лихоліття війни та окупацію гітлерівської Німеччини, Друга світова війна вирізнялася тим, що вони воювали в арміях держав, у складі яких перебували українські землі.
    Здобутий у ній досвід і весь перебіг її подій засвідчили, щоб сьогодні перемогти ненависного ворога, забезпечити та оберігати мир можна лише спільними зусиллями.


    15.05.2024 | Aдмін

    Вернутись назад